DSC00445FFRWDSC00484CLW

Spring som du kan – 8 juni – 2016

Christina Lindberg Furuboda Free Run general!

Friluftsförmiddagen är i full gång. Christina LIndberg hälsar alla välkomna till Furuboda IF, Free Run som hon hoppas ska bli ett årligen återkommande lopp.  Man tar sig fram efter förmåga, springer, går eller kör rulle. Ja, du får ta dig fram som du kan.  Tillsammans hoppas vi på många hejarop och massor av frisk luft i Furubodas härliga natur, säger Christina.DSC00437HelleW Uppvärmning med Helle.

DSC00510Julia DSC00515Roger

 

 

 

 

 

 

 

 

Banan är  2,5 – 5,0 – 7,5- 10,0  km
Banan är 2,5 km. Du springer, går eller kör rulle 1, 2, 3, eller kanske 4 varv!? Vi drar ett rep vid varvningen efter 45 min, då vill vi ha alla löpare mot målet. Vi hoppas på detta sätt att fler ska komma upp i över 40 min motionsaktivitet, men samtidigt att vi inte sprider ut målgången över tid – för tanken är ju att man ska hinna fika och ha trevligt med alla deltagare efter loppet.

DSC00475Kf

Underlag: Asfalt. Sträcka: Slingan ner till strandstugans parkering och där finns vätskestation –  återvägen går längs Hillevägen.  Påskjutare till rullar finns i backarna. Tidtagning: Ingen tidtagning gäller, men vi kommer att skriva ner tid för alla vid målgång.